Zamknięcie światowej gospodarki w czasie pandemii tylko pomogło rozdmuchać popularność spekulacji na giełdzie. Coraz większa część z nas chce zarabiać, inwestując w instrumenty finansowe. Niemniej, jak każda inna dziedzina, handel wymaga uwagi, cierpliwego zdobywania doświadczenia i chęci do pogłębiania wiedzy. Część początkujących próbuje skrócić proces nauki, inwestując pasywnie w indeksy ETF. Co z perspektywy laika może być lepsze od inwestycji w ETF-y? Automatyczne inwestycje w ETF-y. Oto Finax — algorytm, który według twórców pomoże Ci zarabiać na giełdzie, nawet jeśli to Twój pierwszy kontakt z rynkiem finansowym, czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy.
Co to jest Finax? Handel z użyciem algorytmów
Powyżej widać ekran pozwalający użytkownikom na monitorowanie wyników osiąganych na rachunku Ivana Chranko. W chwili uchwycenia zrzutu może on pochwalić się stopą zwrotu na poziomie 23.45%, czyli około 234,5 tysiąca euro z zainwestowanego 1 miliona euro.
Algorytmy składające się na robo-doradcę Finax mają za zadanie automatyczne inwestycje w imieniu właściciela portfela. Na początek, system potrzebuje zebrać dane ze specjalnej ankiety, w której zdradzimy mu m.in. czy i jak duże doświadczenie w inwestowaniu posiadamy, jakie środki planujemy zainwestować i jaki dystans czasowy nas interesuje.
Następnie, robot przetworzy udzielone przez nas informacje, starając się znaleźć kompromis i stworzyć na jego podstawie nasz portfel aktywów. Sam portfel nie będzie składał się z akcji, jak to się zwykle dzieje, a ze starannie wybranych funduszy ETF. W ich obrębie Finax stworzy z kolei 11 strategii inwestycyjnych.
Przy tym system nie jest nastawiony jedynie na mechaniczne powielanie konkretnych działań, a elastyczność. Stąd wynika istotny aspekt korzystania z Finax, czyli tzw. rebalancing — inaczej, przebudowa portfela w myśl adaptacji do nowych warunków na rynku. Gospodarka składa się z bardzo wielu części i jeśli okoliczności w niej ulegną istotnym zmianom, Finax automatycznie dopasuje do nich nasz rachunek, zachowując założone przez nas wcześniej wyniki.
Specyfika funduszy ETF
ETF to skrót od Exchange Traded Fund. Jest to instrument, którego cena odzwierciedla wartość wielu różnych instrumentów na giełdzie. Dzięki temu ETF jest ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą minimalizować ryzyko i zamiast inwestować w pojedyncze przedsiębiorstwa, wolą ulokować pieniądze w całej branży.
Na rynku znajdziemy różne rodzaje instrumentów z tej kategorii. Np. do popularnych ETF-ów należy notowany na amerykańskiej giełdzie NASDAQ CARZ, czyli fundusz zbudowany z najważniejszych spółek branży motoryzacyjnej, takich jak Toyota, Tesla, Volkswagen i Daimler. Obok niego, z łatwość znajdziemy także wariacje oparte na firmach działających w branży nieruchomości, metalach szlachetnych czy energii odnawialnej.
W przypadku Finax oferta dostępnych instrumentów obejmuje 10 indeksów ETF, zbudowanych z akcji dużych i małych spółek notowanych m.in. w indeksach S&P 500 i 400 oraz obligacji skarbowych — tak korporacyjnych, jak i rządowych.
Ponadto, dodatkową zaletą inwestowania pasywnego w ETF-y jest znaczne obniżenie kosztów. Problemem inwestowania aktywnego, a tym bardziej tradingu krótko lub średnioterminowego, są właśnie opłaty transakcyjne. W przypadku Finax, koszty usług robo-doradcy zamkną się w ułamku procenta wartości posiadanych w portfelu aktywów (około 1% + VAT), więcej informacji na temat opłat poniżej:
Instrumenty, na których opierają się ETF-y dostępne w Finax, to przede wszystkim:
Na amerykańskim rynku akcji:
- Akcje dużych przedsiębiorstw z indeksu S&P 500
- Akcje średnich i małych przedsiębiorstw z indeksów S&P 400 oraz Russell 2000
Na europejskim rynku akcji:
- Akcje dużych i średnich firm z indeksu Euro Stoxx 600
- Akcje małych firm z indeksu MSCI Europe Small Cap
Na rynku obligacji skarbowych:
- Bloomberg Barclays ECB — europejskie obligacje firm
- Citi World Government Bond Developed Markets — obligacje rządowe
Portfel w rękach robota, czyli zaczynamy przygodę z Finax
Na pierwszy rzut oka widać, że Finax jest platformą, która powstała po to, by być użyteczną dla jak najszerszego grona odbiorców. Nie ma znaczenia, czy jesteś day traderem, doświadczonym inwestorem, czy ledwie wczoraj dowiedziałeś się o istnieniu giełdy. Robot sprawia wrażenie produktu, który poprowadzi Cię przez cały proces aż do momentu, w którym zaplanujesz, w jaki sposób będziesz zarządzać wycinkiem swojego budżetu.
Przy tym, Finax nie obiecuje użytkownikowi oderwanych od rzeczywistości wyników, mających wartość jedynie marketingową. Podczas pierwszego kontaktu z platformą, początkujący jest traktowany uczciwie i szykowany na to, że inwestowanie w ETF-y będzie przygodą, która może potrwać długie lata, gdy na końcu czekają wyniki w najlepszym wypadku realistyczne. To ogromny plus w czasach, w których niedoświadczone osoby z każdej strony atakowane są reklamami nastoletnich “ekspertów” od giełdy, którzy obiecują im niezależność finansową za pstryknięciem palców — i uiszczeniem małej opłaty za stosowny kurs. Po prostu czuć, że mamy do czynienia nie z ciekawostką, a z poważną propozycją.
Rejestracja konta Finax
Proces rejestracji konta w Finax rozpoczyna się od konkretów. Naszym pierwszym zadaniem jako użytkowników, jest określenie celu inwestycyjnego. Te dzielą się na kilka sekcji:
- Inteligentna Skarbonka,
- Rezerwa Finansowa,
- Emerytura,
- Przyszłość Dzieci,
- Budowanie Majątku,
- Inteligentna Renta.
Przeznaczenie każdej z nich można wysnuć już z samej nazwy. Wybierając Inteligentną Skarbonkę lub Budowę Majątku, algorytm postara się ochronić nasze środki przed spadkiem ich wartości wskutek inflacji oraz zabezpieczyć pieniądze na “czarną godzinę”. Emerytura i Przyszłość Dzieci to opcje z dalekim horyzontem inwestycyjnym, przeznaczone dla tych, którzy nastawiają się na długie, konsekwentne pomnażanie oszczędności.
System wymaga od nas określenia pierwszego depozytu, który musi wynieść minimalnie 100 złotych oraz ustawienia wpłat dokonywanych co miesiąc. Ten klasyczny model budowy majątku wykształca w użytkowniku dobre nawyki w zarządzaniu budżetem oraz stymuluje wzrost poprzez wykorzystanie procenta składanego — zyski będą rosły wykładniczo, ze względu na naliczanie procentów od coraz większej kwoty.
Kiedy algorytmy Finax zbiorą wystarczającą ilość danych, będziemy mogli obejrzeć potencjalny plan inwestycyjny i prognozowany zysk. Plan można oczywiście dowolnie modyfikować, korzystając dodatkowo z licznych sugestii systemu, które pomogą nam osiągnąć lepsze wyniki.
Jeśli wysunięta przez platformę propozycja się nam podoba, podajemy adres e-mail, hasło i zakładamy konto. Kolejnym krokiem będzie weryfikacja tożsamości, polegająca na wysłaniu do obsługi klienta skanów dowodu osobistego. Alternatywnie, stosowne dane możemy także wpisać ręcznie.
Po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności i podpisaniu umowy z Finax rachunek jest gotowy do użytku. Następnie wystarczy zasilić go zadeklarowaną wcześniej kwotą, która zostanie automatycznie przeliczona na walutę euro.
Finax a bezpieczeństwo i regulacje
W kwestii bezpieczeństwa, zespół odpowiedzialny za Finax odrobił lekcje. Platforma podlega nadzorowi ze strony Narodowego Bank Słowacji, o czym dowiadujemy się już na stronie głównej oraz posiada słowacką licencję brokera. Ważną kwestią jest też potencjalna rekompensata w przypadku bankructwa i niewypłacalności firmy lub ewentualnej kradzieży środków. Ze względu na przynależność Finax do Funduszu Gwarancji Inwestycyjnych, konta użytkowników są zabezpieczone aż do kwoty rzędu 50 000 euro. To ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku podobnych gwarancji wystawianych przez polskie firmy — te wynoszą maksymalnie 20 100 euro.
Wypłaty pieniędzy z naszego rachunku w Finax to kwestia góra dwóch tygodni. Przy tym, należy mieć świadomość, że inwestowanie na platformie jest związane z ryzykiem wynikającym z przewalutowania. Konto prowadzone jest w walucie euro i podczas wypłaty, pieniądze z niego wypłacane zostaną przeliczone na złotówki po aktualnym kursie.
Dużym ułatwieniem ze strony firmy jest dodatkowo automatyczne generowanie rozliczenia PIT-8C tak po wypłacie środków, jak i po przebudowie portfela wskutek rebalancingu.
Jakie są opinie o Finax?
Jako stosunkowo młody i jeszcze niszowy projekt, Finax nie może pochwalić się wieloma ocenami na portalu Trustpilot.com, który dla wielu jest wyznacznikiem renomy danej firmy w internecie. Obecnie, znajdziemy tam ledwie jedną, jednak pozytywną opinię na temat platformy.
Sytuacja ma się zupełnie inaczej, gdy przejrzymy komentarze na oficjalnym profilu Finax. Opinie na temat platformy, z którymi się tam spotkamy są głównie pozytywne, a użytkownicy chwalą sobie sposób, w jaki ułatwia ona inwestowanie pieniędzy.
Finax, jako pionier robo-doradztwa na naszym rynku, obok PKO BP oraz ING Banku Śląskiego, spotkał się także z ciepłym przyjęciem w polskich mediach.
Reasumując, słowacka firma proponuje bardzo ciekawe rozwiązanie tak dla osób zainteresowanych giełdą i chcących zacząć przygodę z inwestowaniem pasywnym, jak i laików, którzy planują bardziej przemyślane zarządzanie oszczędnościami.
Na chwilę obecną, sama koncepcja robo-doradztwa na rynku europejskim jest jeszcze świeża, jednak szacuje się, że ma potencjał, by w przyszłości całkowicie wyprzeć “żywych” doradców inwestycyjnych. Świetnie widać to na przykładzie USA, które odpowiada za prawie 2/3 światowego rynku automatycznego lokowania środków. Wedle aktualnych danych, w ciągu najbliższych dwóch lat, wartość aktywów zarządzanych w tym stylu przez amerykańskie firmy, może sięgnąć półtora miliarda dolarów.
Dla kontrastu — Stary Kontynent jest pod tym względem daleko w tyle, a tutejsze roboty inwestycyjne mają pod sobą jedynie kilkaset milionów euro. Zjawisko algorytmicznego doradztwa jest na tyle ciekawe i ułatwia przeciętnemu użytkownikowi inwestowanie do tego stopnia, że stanowi alternatywę dla obecnych instrumentów finansowych, którą warto wziąć bliżej pod lupę i przeanalizować plusy i minusy tego rozwiązania i samemu podjąć decyzję co z tym dalej zrobić.
Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu
Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na poniesienie straty, nie jest możliwe, dlatego nie jest to odpowiednia forma zarobkowania dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Redakcja naszego serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij na swoim kanale