Co to jest NFT? Gdzie kupić? Przewodnik początkującego po niewymienialnych tokenach

 

Szał na NFT wybuchł wraz z początkiem 2021 roku. Od kilku miesięcy zagadnienie przewija się nie tylko na portalach specjalistycznych, ale jest także tematem dostrzegalnym w głównym przekazie informacyjnym. Start ogólnoświatowej platformy Binance NFT stał się szansą dla wielu inwestorów, szukających oryginalnych prac i dzieł, których chcieliby zostać posiadaczem. To także ogromna możliwość dla twórców, by zostać dostrzeżonym i docenionym przez osoby znajdujące się na drugim końcu świata. W niniejszym kompendium przedstawiamy, czym tak naprawdę są niewymienialne tokeny oraz co stoi za ich międzynarodowym fenomenem.

 

Czym tak naprawdę jest NFT?

NFT to skrót od anglojęzycznego słowa “non-fungible token“, co w najprostszym tłumaczeniu oznacza “niewymienialny token”. NFT jest zasobem o charakterze cyfrowym. Jeden aktyw nie posiada żadnego innego, identycznego odpowiednika. Jest on wirtualnym certyfikatem bazującym na technologii łańcuchów blokowych (ang. blockchain), nadawanym różnym cyfrowym własnościom. Znacząco różni się od popularnych kryptowalut rzeczoną niewymienialnością. Ta kategoria tokenów kryptograficznych nie podlega wymianie w parach. NFT można zakupić bądź odsprzedać jako pojedynczy aktyw. W zrozumieniu czym jest NFT może pomóc ci poniższy film:

 

 

Niewymienialny token, w informatycznym rozumieniu, stanowi zbiór informacji, które charakteryzują się po pierwsze odrębnością od innych aktywów, a po drugie łatwą weryfikowalnością.

 

Posiadacz określonego NFT staje się jego pełnoprawnym właścicielem danego dobra, przypisanego do tej formy cyfrowego aktywu. NFT jest magazynowany jako plik danych w blockchainie. Sprawia to, że każdy token jest od siebie odrębny i rozłączny. Dzięki tej właściwości niewymienialne tokeny są bardzo chętnie wykorzystywane jako aktywy oparte o realne dzieła: karty kolekcjonerskie, piosenki, obrazy, fotografie, a nawet teledyski.

 


Binance poszukuje Polskich Twórców na Binance NFT Marketplace. Więcej informacji tutaj.

Binance NFT szukaja nowych tworcow


Kiedy NFT stał się popularny?

Kiedy powstał pierwszy w historii niewymienialny token połączony z rzeczywistym i unikalnym dziełem sztuki? Miało to miejsce w 2014 roku, a jego autorami byli Kevin McCoy i Anil Dash, którzy dokonali tej historycznej chwili podczas konferencji “Seven on Seven” w nowojorskim muzeum.

 

 

Rok później opracowano pierwszy usystematyzowany projekt NFT o nazwie Etheria. Efekty prac zaprezentowano na konferencji deweloperów Etherum w Londynie.

 

Prawdziwą popularność niewymienialnym tokenom przyniosły kolejne lata. W 2017 roku, za sprawą gry komputerowej CryptoKitties, potencjał NFT sięgnął niespotykanej dotąd skali. Każdy gracz, aby móc wyhodować wirtualnego kota, był zobligowany do zakupienia NFT – wirtualnego aktywu reprezentującego danego zwierzaka. Krypto-kot był postacią zbywalną, zatem gracze mogli wyszukiwać skonkretyzowane futrzaki, odpowiadające ich preferencjom. W grudniu tego samego roku sprzedano pierwszego kota, którego kwota oscylowała w granicach… pół miliona złotych!

 

Kolejny boom na niewymienialne tokeny rozpoczął się w 2021 roku. Skala środków finansowych, przeznaczana przez inwestorów na wirtualne dzieła, jest obecnie bardzo trudna do wyobrażenia. Przykładowo, Jack Dorsey, założyciel portalu Twitter, spieniężył swój pierwszy wpis na portalu za kwotę niemalże 3 mln dolarów!

 

 

Z kolei autor posługujący się pseudonimem WhIsBe, twórca prac przedstawiających gumowe niedźwiadki, sprzedał swoje wirtualne dzieło za kwotę 1 mln dolarów.

 

 

Trudno uwierzyć w to, jak wiele osób decyduje się na zakup teoretycznie nienamacalnego, wirtualnego “kawałka świata”. Jeszcze w większe zdumienie wprawia fakt, za jak duże sumy sprzedawane są niektóre niewymienialne tokeny.

 


Sprawdź też: Jak kupować gamingowe NFT do play-to-earn na platformie Binance? Sprawdź ?


 

Fenomen użytkowy NFT

Wypadałoby się jednak zastanowić, dlaczego NFT, jako pewien niewymienialny, cyfrowy aktyw, jest tak chętnie nabywany i sprzedawany przez inwestorów i użytkowników? Czy jest to jedynie fanaberia, która nie niesie za sobą żadnych perspektyw i korzyści, czy jest to sposób, dzięki któremu wiele osób może się wzbogacić? Odpowiedzią na to pytanie mogą być przykłady z historii. Wiele namacalnych rzeczy (wierszy, obrazów, fotografii), początkowo niedocenianych i bezwartościowych, z czasem osiągnęło kultowy status dzieła sztuki.

 

Podobnie jest w przypadku NFT. Każdy, za zaledwie kilkanaście dolarów, może utworzyć swój własny token, odpowiadający autorskim dziełom. Może się okazać, że projekt zostanie przez kogoś zauważony, doceniony i uznany na ponadczasowy. NFT daje możliwość zakupienia dobra na wyłączność. Stąd popularność niewymienialnych tokenów będzie systematycznie rosnąć.

 

Jak wspomnieliśmy wyżej, token NFT może stworzyć dowolny użytkownik. Ta właściwość niewymienialnych tokenów została w 2021 roku wykorzystana przez persony ze świata social mediów. Influencerzy, artyści, celebryci i sportowcy zaczęli na szeroką skalę dystrybuować personalne, cyfrowe tokeny, odpowiadające rzeczywistym wytworom. Tego typu dobra mają wartość przede wszystkim kolekcjonerską, a jak przekonują zwolennicy technologii blockchain, z czasem produkty te będą zyskiwać na swojej wartości. Oprócz ludzi sztuki, sportowców, czy sławnych osób, na rynek NFT weszło wiele podmiotów biznesowych. Przykładem może być klub Juventus Turyn, który wydał kolekcję unikatowych kart z wizerunkami piłkarzy wykorzystując do tego celu NFT.

 

Tokeny wykorzystywane są także w branży modowej, w kinematografii, w grach komputerowych.


Projekty NFT, które zyskują na popularności

Najdroższe transakcje w historii, które dotyczyły NFT, miały miejsce na przełomie 2020 i 2021 roku. To podkreśla fakt, jak duże znaczenie obecnie mają niewymienialne tokeny i jak wielki potencjał popularności w nich drzemie. Wzrost renomy NFT oznacza także zwiększenie zainteresowanie rynkami tokenów niewymienialnych, szczególnie w kontekście przyszłych inwestorów.

 

 

Jak wygląda top 3 najdroższych NFT w historii?

 

  1.    1. Najbardziej wartościowym NFT jest dzieło artysty posługującego się pseudonimem “Beeple“, który spieniężył kompilację 5000 swoich grafik za… ponad 69 mln dolarów!

 

 

  1.    2. Na kolejnym miejscu mamy Hashmaski, czyli cyfrowy zbiór dzieł 70 artystów, przedstawiający nietypowe maski: każda z nich ma inną, charakterystyczną cechę. Cena? “Tylko” 16 mln USD.

 

 

  1.    3. Kolejny NFT to CryptoPunk o sygnaturze #7804, z ceną 7.57 mln USD. Pełen zestaw CryptoPunków składa się z 10 tys. unikatowych pikselowych postaci. Duża część z nich została rozdystrybuowana za darmo, lecz niektóre z nich, ze względu na nietypowe cechy charakterystyczne postaci, osiągnęły niebotyczne kwoty. Tak było w przypadku “krypto-punka” nr #7804, przedstawiającego niebieskiego ludzika z fajką, kaszkietem i okularami przeciwsłonecznymi.

 

 

Sceptyków, określających NFT jako tymczasową modę, nie brakuje. Trudno wskazać, czy trend, związany z coraz to większą wartością rynku tokenów niewymienialnych, zostanie na dobre ugruntowany, czy też za kilka lat bezpowrotnie przeminie. Jedno jest pewne: zjawiska NFT nie należy ignorować, ani lekceważyć.

 

Wiele firm już doceniło jego wartość. Na przykład Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych zaczęła “wybijać” własne NFT. Pojawiły się również rynki dla NFT, takie jak Refinable, czyli wiodący rynek NFT w inteligentnym łańcuchu Binance, który umożliwia zdecentralizowane i niepoufne tworzenie, udostępnianie, handlowanie i monetyzację NFT.

 


Sprawdź też: ? Jak wpłacać i sprzedawać NFT na Binance NFT Marketplace? Sprawdź ?


 

Start platformy Binance NFT – co oznacza dla przyszłych właścicieli NFT?

24 czerwca 2021 roku powołano do istnienia nową platformę handlu tokenami o nazwie Binance NFT Marketplace. Twórcą marketu jest Binance – światowy potentat, posiadający ogromną giełdę kryptowalut. Wraz z otwarciem nowej funkcjonalności podmiotu, udostępniono szereg zachęt i promocji dla nowych użytkowników. Działania promocyjne nowej platformy są zakrojone na szeroką skalę. Wśród jednych z artystów, zaprezentowanych w ramach globalnej kampanii “100 Creators”, jest Krzysztof Gonciarz. To pierwszy polski twórca, który stworzył swój własny NFT na Binance. Jego dzieło zostało nazwane “Fantazmaty” i, jak tłumaczy sam autor, praca opowiada o procesie “projekcji wizerunku współczesnego artysty”.

 

Twórcy portalu podkreślają, że jest to miejsce, w którym łączy się działalność artystyczna i twórcza. W ramach funkcjonalności serwisu udostępniono trzy linie produktów:

 

  •    – Pierwszą z nich są wydarzenia specjalne, umożliwiające zakup aktywów premium i ekskluzywnych NFT, stworzonych przez topowych, światowych artystów.
  •    – Druga kategoria produktów odnosi się do marketplace: czyli otwartej giełdy w formie rynku, na której to można nabywać, sprzedawać, licytować wszystkie dostępne dobra.
  •    – Trzecia linia to tzw. mystery box, czyli NFT w formie niespodzianek, które to użytkownicy kupują niejako “w ciemno”. To szansa na wylosowanie ciekawych tokenów, za cenę niższą od regularnej.

 

binance nft przewodnik po platformie

Sprawdź binance kryptowaluty gielda opinie

Kilka słów o przyszłości NFT

Natalia Kieszek, autorka wpisu “Pęka bańka na rynku NFT? Sprzedaż niewymiennych tokenów dynamicznie spada“, przytacza w treści artykułu dane serwisu NonFungible. Ze statystyk wynika, że w czerwcu 2021 roku wartość sprzedaży NFT gwałtownie spadła, w porównaniu z miesiącem poprzednim. W ciągu kilku tygodni odnotowano spadek o niemalże 95%. To jeden z argumentów wskazujący na to, iż niewymienialne tokeny są jedynie modą, pewnym przejściowym zjawiskiem, które niebawem wygaśnie.

 

 

Innego zdania są twórcy gry o Zorro, którzy już niebawem wydadzą produkt cyfrowy w formie kolekcjonerskich kodów. Jak podkreśla Wojciech Kaszycki: “Wydanie gry w postaci NFT daje nam dostęp do ponad 1 mln nowych potencjalnych klientów”.

 

Na zjawisko handlu NFT nieprzychylnie patrzy Hester Peirce, komisarz amerykańskiej instytucji właściwej do monitorowania giełd. Według urzędniczki tokeny NFT mogą zostać w przyszłości zakazane: “Można je uznać za niezarejestrowane papiery wartościowe”. Może to oznaczać, iż niebawem rozpocznie się międzynarodowa dyskusja dotycząca legalności handlowania tego typu cyfrowymi aktywami. Jeśli chodzi o przyszłość NFT nie wiemy praktycznie nic. Z jednej strony pojawiają się zapowiedzi dotyczącego rychłego krachu tego rynku, z drugiej zaś nie brakuje entuzjastów, przelewających miliony dolarów na wirtualne aktywa.

 

Słowem podsumowania, NFT to krypto-token, który reprezentuje pewien unikatowy zasób. Fenomen tego typu zjawiska jest trudny do zrozumienia dla osób niezainteresowanych tematem. Niełatwo bowiem racjonalnie wytłumaczyć sytuacji, w której inwestor przeznacza kilka milionów dolarów na “wirtualny kawałek dzieła”, w postaci pliku GIF, filmiku, czy karty kolekcjonerskiej. Takie sytuacje nie są jednak rzadkością. Niewymienialny token jest odwzorowaniem pewnego dobra, zatem właściciel uzyskuje prawo do dysponowania aktywem. NFT można zachować na kolejne lata, można też sprzedać z zyskiem, o ile pojawi się zainteresowany kupiec. NFT może zakupić każdy. Służą do tego giełdy kryptowalut oraz platformy dedykowane niewymienialnym tokenom. Oznacza to, że milionerem może stać się każdy z nas, o ile.. ktoś będzie skłonny zapłacić tyle za nasz wytwór.

 

FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania o NFT

Gdzie można kupić NFT? 

W internecie można znaleźć wiele platform, które udostępniają handel NFT. Do liderów branży należą OpenSea, Rarible, SuperRare. Warto też sprawdzić mocno rozwijającego swój NFT Marketplace giełdę kryptowalut – Binance.

 

 


Ostrzeżenie o ryzyku: Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Nasza redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.

Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu

Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na poniesienie straty, nie jest możliwe, dlatego nie jest to odpowiednia forma zarobkowania dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Redakcja naszego serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.

Spodobał Ci się ten artykuł?

3.3/5 - (Liczba ocen: 810)

Udostępnij na swoim kanale

Broker miesiąca - grudzień 2024

Zalety XTB:

  • Darmowe konto DEMO
  • Darmowe materiały szkoleniowe
  • Dostęp do 5200+ instrumentów finansowych
Korzystam