Choć ledwie chwilę temu handel wirtualnymi przedmiotami budził raczej uśmiech politowania osób niezwiązanych z tematem, dziś nie wywołuje już niczyjego zdziwienia. Co więcej, dzięki technologii blockchain i tokenom NFT, otwiera przed graczami zupełnie nowe możliwości. Sprawdzamy, dlaczego NFT to przyszłość gier oraz tłumaczymy, w jaki sposób kupić gamingowe tokeny na platformie Binance.
Czym jest NFT i Play-to-Earn?
NFT, czyli inaczej – Non-Fungible-Token (niewymienialny token) dotyczy opartego na technologii blockchain tokena, reprezentującego unikalne aktywa. Pojęcie to dotyczy dość szerokiego spektrum zupełnie różnych rzeczy i w ten sposób, NFT może być np. wirtualną kartą z wizerunkiem piłkarza, przedmiotem przeznaczonym do wykorzystania w konkretnej grze czy nawet cyfrową reprezentacją realnie istniejącego dzieła sztuki. Równie dobrze, tego typu token sam w sobie może być dziełem sztuki – istniejącym w przestrzeni wirtualnej. W ten sposób narodził się trend handlu różnego rodzaju grafikami, który doprowadził do transakcji takich, jak sprzedaż wizerunku jednej z postaci z serii Cryptopunk – Cryptopunka 7523 za… 11.75 milionów dolarów! Token ten do dziś pozostaje najdroższym tego typu przedmiotem w historii. Więcej takich ciekawostek i nie tylko znajdziesz w naszym wpisie: Co to jest NFT? Przewodnik.
Uniwersalność NFT jest tutaj bardzo istotna, ponieważ odpowiedni token może zostać wybity niemalże dla wszystkiego i od tejże chwili, sam w sobie będzie certyfikatem unikalności. Stworzyłeś własną grafikę? Możesz wybić dla niej NFT. Utwór muzyczny? To samo. Następnie, token może zostać wystawiony na szeroko dostępnym rynku i potencjalnie sprzedany. Kolejne słowo-klucz to „unikalność”. O ile klasyczna kryptowaluta, jak Ethereum, w ilości „1” może zostać wymieniona na dokładnie taką samą ilość Ethereum z innego portfela, tak nie da się tego zrobić w przypadku NFTs, jako że każdy jest jedyny w swoim rodzaju.
Z pozoru, całość może wydawać się przejściową fanaberią rozwoju technologicznego, jednak w rzeczywistości, NFTs, jako cyfrowe certyfikaty autentyczności, mogą rozwiązywać wiele realnie istniejących problemów – w tym problem fałszerstwa dzieł sztuki czy dokumentów. Kolejną, całkiem rzeczywistą zaletę proponuje model Play-to-Earn czyli możliwość spieniężania czasu, który gracz spędza w grze.
Gamingowe NFTs, czyli zarabiaj, grając w ulubioną grę
Na czym polega model Play-to-Earn w praktyce? Angażując się w wybraną produkcję i wykonując określone zadania w jej świecie, otrzymujemy wynagrodzenie w postaci wymienialnych tokenów, które przeznaczymy na dalszy rozwój lub niekiedy – niewymienialnych tokenów NFT.
Do przykładów NFTs już teraz wykorzystywanych w grach online należą m.in.:
- Kolekcjonerskie karty z wizerunkami realnych piłkarzy z gry Sorare. Zbierane NFTs mogą zostać następnie układane w wirtualne, pięcioosobowe drużyny.
- Unikalne koty z gry CryptoKitties (o której więcej dowiesz się w dalszej części tego artykułu)
- Postaci z gry Axie Infinity, której mechanika nieco przypomina klasyczne produkcje z serii Pokemon
Dołącz do oficjalnej strony Binance NFT Marketplace
W jaki sposób kupić gamingowe tokeny NFT na platformie Binance?
Zdobyć gamingowe NFTs na Binance możemy na kilka różnych sposobów. Zanim wyjaśnimy najważniejsze z nich, potrzebujemy założyć swoje pierwsze konto na giełdzie. Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:
- Na stronie głównej kliknij link „Załóż Konto”.
- Przejdź do formularza rejestracyjnego i uzupełnij pola podstawowymi danymi – adresem e-mail i hasłem.
- Zweryfikuj podany adres e-mail za pomocą linku, który otrzymasz automatycznie.
- Wypełnij resztę formularzy danymi osobowymi.
- Zweryfikuj konto metodą KYC.
Gdy konto zostało pomyślnie utworzone, zwróć uwagę na pasek w menu głównym. Znajdziesz tam kolejno:
- Kup kryptowaluty – sekcja, gdzie możesz doładować swój rachunek, kupując popularne kryptowaluty, takie jak BTC czy ETH, jak i stablecoiny – m.in. USDT lub BUSD
- Rynki – zakładka oferuje dostęp do rynków kryptowalut notowanych na giełdzie Binance
- Handluj – część interesująca przede wszystkim z perspektywy inwestorów i traderów kryptowalut, gdzie możemy przeglądać wykresy tak w interfejsie prostym, jak i zaawansowanym, który pozwala na bardziej szczegółową analizę
- Derywatywy – sekcja, w której znajdziemy popularne instrumenty pochodne kryptowalut, pozwalające na wykorzystanie dźwigni finansowej – Binance Futures
- Zarobki – część platformy interesująca m.in. z perspektywy klientów chcących zaangażować się w staking
- Finanse – pozwala na skorzystanie z usług takich jak pożyczki kryptowalutowe czy wyrobienie karty Binance Visa
- NFT – sekcja dotycząca tokenów NFT
Aby kupić cokolwiek, należy najpierw doładować swoje konto w zakładce „Kup kryptowaluty” – można to zrobić np. za pomocą karty kredytowej. Wystarczy, że wybierzesz powiązany z dolarem amerykańskim stablecoin BUSD i zasilisz konto wybraną kwotą i gotowe. Następnie, przejdź do sekcji NFT i znajdź sekcję Gaming. Więcej ofert znajdziesz wchodząc w Marketplace i zaznaczając w filtrach opcję „gaming”.
Jak wpłacać i sprzedawać NFT na BINANCE NFT MARKETPLACE?
Initial Game Offering (IGO)
IGO jest wariacją na temat znanego z rynków akcyjnych IPO – Initial Public Offering, czyli wydarzenia, podczas którego akcje danej spółki po raz pierwszy oferowane są w publicznym handlu. Analogicznie, IGO dotyczy pierwszego wprowadzenia na rynek wybranych kolekcji gamingowych tokenów NFT. Przy tym może się to stać na kilka różnych sposobów – poprzez aukcję, po z góry ustalonej wcześniej cenie lub przez Mystery Boxes.
Pierwszą korzyścią gracza, który decyduje się na kupno NFTs podczas IGO, jest wczesny dostęp do tokenów z wybranej gry – często przed jej oficjalną premierą. To pozwala na nabycie na rynku pierwotnym przedmiotów, które w przyszłości, na rynku wtórnym, mogą być warte zdecydowanie więcej. Kolejny, ewentualny plus to opcja kupna po okazyjnych cenach podczas wybranych IGOs.
Wzięcie udziału w wybranym IGO jest stosunkowo proste:
Krok 1 Ze strony głównej Binance przejdź do zakładki NFT, a następnie – Gaming / IGO.
Krok 2 W panelu powinieneś zauważyć sekcję „Upcoming IGO”. Poniżej znajduje się przycisk „ENTER” – kliknij go.
Krok 3 Wybierz preferowaną opcję i kliknij „Buy” w celu zakupu.
Binance Mystery Box
Binance Mystery Box to specjalne paczki, zawierające losowo dobrane, unikalne tokeny NFT. Każda z paczek należy do jednej z czterech kategorii – Normalne, Rzadkie, Super rzadkie i Super Super Rzadkie, reprezentowane kolejno przez skróty N, R, SR i SSR.
Kupno tokenów NFT w tej formie to kilka prostych kroków:
Krok 1 Na stronie głównej przejdź do sekcji NFT, a następnie – Mystery Box.
Krok 2 Z listy w panelu wybierz Mystery Box, którym jesteś zainteresowany.
Krok 3 Upewnij się, że w Twoim portfelu znajduje się odpowiednia ilość środków i kliknij „Kup Teraz”. Jeśli transakcja przebiegła pomyślnie, możesz przejść do otwarcia paczki w sekcji Mystery Box: Kolekcje, w Centrum Użytkownika na platformie.
Zalety tokenów NFT w grach
Chociaż pomysł wymiany czy spieniężania wirtualnych przedmiotów jest zapewne tak stary, jak i sam gaming, pierwszymi produkcjami, które przyczyniły się do jego popularyzacji w gronie laików, były gry sieciowe takie, jak Diablo II czy później – World of Warcraft. Równolegle, kwitł handel popularnymi skórkami do broni wykorzystywanych w świecie Counter Strike. Dziesiątki tysięcy ludzi wydawały zupełnie realne pieniądze na nierealne, a przez to – teoretycznie bezużyteczne przedmioty.
Producenci działający w branży elektronicznej rozrywki szybko dostrzegli potencjał, który tkwi w rynku fikcyjnych karabinów, toporów i zbroi, co doprowadziło do powstania mikropłatności. Bardzo łatwo zauważyć to, obserwując wzrost popularności teoretycznie całkiem darmowych gier, jak World of Tanks, czy niezliczonych produkcji na systemy iOS i Android, które same w sobie płatne nie są. Prawdziwe pieniądze, obok reklam, kryją się bowiem we wszystkich dodatkach, proponowanych przez producenta.
Skoro spora grupa ludzi tak często spędza czas przed komputerem, dlaczego nie zaoferować im jeszcze więcej? Pytaniem bez odpowiedzi wciąż pozostawał przecież aspekt kolekcjonerski. Tak, mogę kupić dodatkowy przedmiot, jednak co byłoby, gdyby przedmiot ten był całkiem unikalny w kontekście świata gry? W tę niszę doskonale wpisała się technologia blockchain i zbudowane na jej bazie tokeny NFT.
CryptoKitties i początek gamingowych NFTs
Za produkt, który przyczynił się do wybuchu szaleństwa na punkcie gamingowych tokenów, uznaje się dzisiaj CryptoKitties. Mechanika gry była dosyć prosta i polegała na hodowaniu w jej świecie wirtualnych kotów, które następnie mogliśmy ze sobą krzyżować. Całość można byłoby więc uznać za bardziej rozbudowaną, cyfrową i „kocią” wersję popularnego w latach dziewięćdziesiątych Tamagotchi. Innowacja, którą wprowadziła ta produkcja, polegała jednak na fakcie, iż każdy z tytułowych kotów był unikalny i wcześniej musiał zostać przez nas zakupiony. Następnie, gdy znaleźliśmy mu partnera do rozmnażania, każde kolejne pokolenie kociąt dziedziczyło po nim jego cyfrowe „geny” i tym samym – właściwe dla niego cechy.
Samą grę naturalnie oparto na technologii blockchain, a pomysł chwycił tak mocno, że niedługo po premierze, sieć znacząco zwolniła, ze względu na rekordową liczbę przeprowadzonych transakcji. Popularność gry przełożyła się także na realne pieniądze – jeden z wirtualnych kotów – Dragon, został sprzedany za 600 ETH, co pod koniec 2017 roku równało się sumie ponad 170 tysięcy dolarów amerykańskich.
Inwestowanie i model Play-to-Earn
Pierwsza, oczywista możliwość płynąca z zainteresowania gamingowymi NFTs ma związek nie tyle z samym graniem, ile inwestowaniem pieniędzy w cyfrowe aktywa. Przedmiot czy postać sprzedawane w formie tokena z czasem mogą stać się bardziej pożądane przez graczy lub kolekcjonerów i w sposób naturalny zyskać na wartości.
Kolejnym sposobem potencjalnego zarobku jest wymieniony w akapitach powyżej model Play-to-Earn, który z grania – zajęcia, które niegdyś widziane było jako strata czasu, może zrobić źródło generowania dochodów. W najprostszej formie gra nagradza nas za granie określoną ilością wymiennego tokena lub NFT, przy czym zwykle im więcej czasu przy niej spędzimy, tym na większe zarobki możemy liczyć. Następnie, zdobywane w ten sposób aktywa możemy wykorzystać, tworząc nowe przedmioty lub ulepszając postaci, co ułatwi nam dalszą rozgrywkę.
Idąc dalej, powstaje pytanie, którymi grami w modelu Play-to-Earn warto się zainteresować? Ten film może wam pomóc w wyborze odpowiedniej gry, na której potencjalnie można zarobić:
Warto też sprawdzać strony typu dappradar.com/rankings/category/games, które śledzą statystyki dotyczące ilości użytkowników, aktywność itp. Poniżej zrzut ekranu z TOP 10 za ostatnie 30 dni.
Co ciekawe, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez jedną z największych giełdę kryptowalut Binance, model Play-to-Earn stał się popularny szczególnie w krajach, których waluty są bardzo słabe względem waluty amerykańskiej. Jednym z przykładów są tutaj Filipiny, gdzie gracze Axie Infinity potrafią osiągać dochody często wahające się między 200 a 1000 dolarów miesięcznie.
Wspomnieliśmy już, że model Play-to-Earn może opierać się na zarabianiu wymienialnych tokenów lub niewymienialnych NFTs. Zwykle, popularne gry wykorzystują mechanizm mieszany, jednak w grach opartych tylko i wyłącznie na NFTs, w zamian za poświęcony czas, możesz dostać całkiem unikalne, niewymienialne tokeny. Przy tym słowo „możesz” jest tu kluczowe, ponieważ nic nie jest gwarantowane – gracz, siłą rzeczy, musi zdać się na ślepy los i liczyć na szczęście.
Tutaj dochodzimy do momentu, w którym trzeba podkreślić, że inwestycja czasu i pieniędzy w tego typu produkcje, na koniec dnia jest czystą spekulacją. Warto mieć to z tyłu głowy i wydawać tylko te środki, których utrata nie przysporzy nam szczególnych problemów.
Ostrzeżenie o ryzyku: Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego handel może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Zarówno redakcja naszego serwisu jak i Binance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.
Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu
Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na poniesienie straty, nie jest możliwe, dlatego nie jest to odpowiednia forma zarobkowania dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Redakcja naszego serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij na swoim kanale