Jeśli posiadasz kryptowalutę, potrzebujesz bezpiecznego miejsca do jej przechowywania. Dobrym rozwiązaniem jest portfel sprzętowy, który uniezależni Cię od zewnętrznych i kontrolowanych przez inne osoby miejsc. Do jednego z najlepszych portfeli należy Ledger Nano S.
Wiele osób już się przekonało, że przechowywanie cyfrowych pieniędzy w takich miejscach, jak giełdy kryptowalut nie zawsze musi być bezpieczne, bo giełdy bywają okradane lub upadają.
Ryzykiem jest także przechowywanie kryptowaluty w portfelach cyfrowych, czyli w różnych aplikacjach. Ktoś inny ma bowiem nad nimi kontrolę, a do tego może dojść przecież do ich awarii. Gdzie zatem najbezpieczniej przechowywać kryptowalutę? Powinieneś zwrócić uwagę na portfel sprzętowy. Szukaj sprzętu najwyższej jakości jak Ledger Nano S.
Czym jest Ledger Nano S?
Ledger Nano S to portfel sprzętowy (przypomina wyglądem pendrive USB), a więc urządzenie, które jest postrzegane jako najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Dzięki takiemu portfelowi można łatwo dokonywać operacji na cyfrowych walutach po podłączeniu do komputera. Dlaczego portfel sprzętowy Ledger Nano S jest taki bezpieczny?
- ✅ Jego producentem jest firma Ledger SAS – jedna z najlepszych na świecie firm w zakresie rozwiązań infrastruktury i bezpieczeństwa dla kryptowalut, lider w aplikacjach blockchain. Ten francuski producent zatrudnia ponad 130 najlepszych specjalistów od informatycznych systemów zabezpieczeń, a jego produkty są sprzedawane w 165 krajach.
- ✅ Przechowuje dobrze zabezpieczony klucz prywatny.
- ✅ Nie potrzebuje internetu do podpisywania transakcji – robi to offline, dlatego nie jest narażony na ataki cyberprzestępców.
- ✅ Jako jedyny portfel sprzętowy posiada certyfikat bezpieczeństwa ANSSI (francuska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego).
- ✅ Zawiera specjalny bezpieczny chip (Secure Element), który potrafi odpierać nawet bardzo wyrafinowane cyberataki.
- ✅ Posiada własny system operacyjny BOLOS chroniący przed złośliwymi atakami i izolujący od siebie aplikacje.
Jak uruchomić portfel sprzętowy Ledger Nano S?
Zanim zaczniesz używać portfela sprzętowego Ledger Nano S, przejdź do strony producenta https://www.ledger.com/ledger-live/, gdzie znajdziesz najnowszą wersję oprogramowania Ledger Live. Dzięki niemu będziesz mógł zarządzać zasobami znajdującymi się w portfelu. Oprogramowanie to działa z każdym systemem operacyjnym, a do tego ma wersje mobilne (Android, iOS). Nowy portfel Ledger musisz skonfigurować. Zrób to w następujący sposób:
- 1. Podłącz Ledger Nano S do komputera za pomocą kabla USB.
- 2. Naciśnij prawy przycisk na urządzeniu, aby potwierdzić konfigurację.
- 3. Wprowadź dwukrotnie własny kod PIN (od 4 do 8 znaków), aby zabezpieczyć portfel przed użyciem przez osoby trzecie. PIN będziesz wprowadzał zawsze przy uruchamianiu Ledger Nano S.
- 4. Wykonaj kopię zapasową Recovery Seed – przepisujesz 24 słowa na arkusz dołączony do urządzenia. To Twój klucz zapasowy, który pozwoli Ci odzyskać kryptowaluty zapisane w portfelu sprzętowym. Przechowuj kopie w bezpiecznym miejscu!
- 5. Naciśnij jednocześnie obydwa klawisze, żeby potwierdzić wykonanie Recovery Seed.
- 6. Raz jeszcze zostanie wyświetlony klucz zapasowy. Sprawdź, czy zapisałeś go poprawnie!
- 7. Wypełnij checklistę bezpieczeństwa.
- 8. Ledger Live łączy się z portfelem i następuje weryfikacja autentyczności urządzenia.
Czym jest platforma BOLOS?
Ledger Nano S wykorzystuje do działania system operacyjny BOLOS (Blockchain Open Ledger Operating System). To otwarta platforma, na którą aplikacje mogą pisać zewnętrzni developerzy. Jednak te aplikacje nie mają dostępu do zasobów portfela. BOLOS został opracowany specjalnie na potrzeby portfeli Ledger – ma przyjazny dla użytkowników interfejs, a do tego jest bardzo dobrze zabezpieczony. Oprogramowanie dba również, żeby każda transakcja kryptowalutami musiała zostać potwierdzona naciśnięciem przycisku na urządzeniu.
Dla kogo portfel sprzętowy Ledger Nano S?
Portfel sprzętowy Ledger Nano S to idealne rozwiązanie dla:
- ✔ osób, które chcą bezpiecznie przechowywać kryptowaluty;
- ✔ osób, które poszukują skutecznego urządzenia uwierzytelniającego
- ✔ osób, które szukają portfela łatwego w obsłudze, ale bezpiecznego.
Gdzie kupić Ledger Nano S i ile to kosztuje?
Portfel sprzętowy Ledger Nano S najlepiej kupić na stronie internetowej producenta urządzenia, który prowadzi własny sklep. Oczywiście można znaleźć również oferty sprzedaży portfela u polskich pośredników i na różnych portalach. Nabywając jednak urządzenie z takiego źródła, nie mamy pewności, czy oprogramowanie portfela nie zostało poddane modyfikacji, co z kolei może zagrozić bezpieczeństwu przechowywanych kryptowalut.
W sklepie Ledger można zapłacić za portfel kartą, przez PayPal, DotPay, a nawet Bitcoinami. Cena Ledger Nano S to 266 zł.
Zalety i wady portfela Ledger Nano S. Opinie użytkowników
Do zalet portfela Ledger Nano S możesz zaliczyć bez wątpienia:
- ? atrakcyjną cenę,
- ? obsługę bardzo wielu kryptowalut,
- ? prostą obsługę,
- ? duże bezpieczeństwo przechowywanych danych.
Jeśli chciałbyś szukać wad Leder Nano S, możesz wtedy wymienić:
- ? trzykrotne błędne wprowadzenie PIN usuwa dane zapisane na urządzeniu,
- ? mały odstęp między przyciskami, co utrudnia ich używanie,
- ? czasochłonne wpisywanie klucza zapasowego za pomocą przycisków portfela.
Portfel sprzętowy Ledger Nano S to bez wątpienia bardzo przydatne urządzenie i to nie tylko dla osób chcących bezpiecznie przechowywać kryptowaluty, ale i do bezpiecznego uwierzytelniania. To portfel wygodny w użytkowaniu, ale przede wszystkim bardzo dobrze zabezpieczony. Dzięki Ledger Nano S możesz łatwo i bezpiecznie korzystać z kryptowalut.
Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu
Handel kryptowalutami podlega wysokiemu ryzyku rynkowemu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na bez wystawienia się na poniesienie straty, nie jest możliwe, dlatego nie jest to odpowiednia forma zarobkowania dla wszystkich inwestorów. Prosimy o ostrożne dokonywanie transakcji. Redakcja naszego serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij na swoim kanale